TOSFED Dijital Motorsporları Hakkında

Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) dijital çalışma grubu kurucu üyelerinden biri olan Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED), Red Bull ana sponsorluğunda ve motorsport.com medya sponsorluğunda dijital motorsporları projesini hayata geçiriyor.

Türkiye Dijital Pist Şampiyonası ve Türkiye Dijital Ralli Şampiyonası olmak üzere iki farklı branşta gerçekleşecek olan turnuvalar ‘TOSFED Dijital Lisansı’na sahip 6 yaşından büyük, 80 yaşından küçük herkese açık. Ayrıca bu lisans, sistem üzerinden açıklanacak olan diğer kupa yarışları ve kulüplerimizin düzenlediği bağımsız yarışlarda da geçerli olacak.

Yarışlar, PlayStation 4 platformu ve FIA'nın da sertifikalı yarış oyunu olan Gran Turismo GTSport'un kullanılacağı TOSFED Dijital Pist Şampiyonası ile başlayacak. PS+, PC ve Xbox platformları üzerinden oynanabilen WRC8 oyununun kullanılacağı TOSFED Dijital Ralli Şampiyonası ise Haziran ayı içerisinde start alacak.

Şampiyona yarışlarının sonunda kazanan sürücülere ödüllerin yanı sıra ilgili branşın ‘Türkiye Dijital Şampiyonu’ unvanı verilecektir.

TOSFED Dijital Pist Şampiyonası

TOSFED Dijital Pist Şampiyonası, PlayStation 4 ve üzeri konsollarda oynanabilen Gran Turismo GTSport ile yapılacaktır. Şampiyona, ikişer yarıştan oluşan 10 ayaktan oluşacaktır.

Pist Şampiyonasına 11-17 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan eleme serisi sonunda, ilk 14 sırayı paylaşan sürücüler katılacaklardır.  Bu sürücüler Spa, Interlagos, Monza, Autodromo Lago Maggiore, Suzuka, Brands Hatch Grand Prix Circuit, Catalunya, Red Bull Ring, Nürburgring ve La Sarthe Le Mans pistlerinde koşulacak olan 10 ayakta, sıralama turları dahil yarışmadaki bitiş derecelerine göre aldıkları puanlarla sıralanacaklar ve sezon sonunda en yüksek puanı elde eden sürücü 2020 TOSFED Dijital Pist Şampiyonu unvanını kazanacaktır.

Eleme

TOSFED Dijital sistemine kayıt olduktan sonra lisans işlemlerini tamamlayan herkes elemelere kayıt olabilir. Katılımcılar, kayıt sırasında "11-17 Mayıs 2020" tarihleri arasında kendisine sunulan seçeneklerden uygun olan bir seansı seçecektir.

Eleme serisinin kayıtları 8 Mayıs 2020 günü saat 18:00'de kapanacaktır.

Eleme seansı günü ve saatini seçen sürücü seans saatinden 30 dakika önce açılan lobiye girmiş olmalıdır. Lobiye girmemiş sürücüler, eleme haklarını kaybedecek ve başka bir seansa giremeyeceklerdir. Eleme seansını seçmiş ancak mazeretiyle katılamamış veya sunucu hatası dolayısıyla derecesi alınamamış sürücüler için Yarış Komitesi başka bir seans hakkı verebilir.

Elemelerin tamamı Belçika Spa-Francorchamps pistinde ve Alfa Romeo 4C Gr.4 ile yapılacaktır. Her bir eleme seansı 2 saat sürecek olup, sürücülerin bu süre içerisinde tek set lastik (yumuşak) kullanma hakkı olacaktır. Standart ayarlarla (yakıt tüketim ve lastik aşınma kapalı) yapılacak seansta sürücülerin en hızlı tur zamanları esas alınacaktır.

Elemelerle ilgili detaylara seans öncesi lobiden ve sürücüler için kurulan ses ve metin tabanlı iletişim uygulamaları üzerinden ulaşabilirsiniz.

Eleme seanslarının süreleri ve genel liste dijital.tosfed.org.tr web sitesinde güncel olarak ilan edilecektir. Tüm eleme seansları tamamlandıktan sonra, ilk 14 sırayı paylaşan sürücüler TOSFED Dijital Pist Şampiyonası’nda yarışmaya hak kazanacaklardır.

Yarışlar

Şampiyona, 30 Mayıs 2020'de koşulacak ilk ayak yarışları ile başlayacaktır. Diğer yarışların tarih ve detayları sitemizin Takvim bölümünde yer almaktadır.

Şampiyonayı takip eden sürücülerin, her yarış için ayrı ayrı kayıt yaptırması gerekmektedir.

Sürücüler, her yarışın sıralama turları seansı saatinden 30 dakika önce lobiye girmiş ve yarışta kullanılacak olan otomobili önceden sistemlerine eklemiş olmalıdırlar. Sistem, yazılım ve GT Sport güncellemeleri mutlaka sıralama turları öncesinde yapılmış olmalıdır.

Yarışmacıların, yarışın görüntülerini, yarıştan sonraki 24 saat içerisinde kendi cihazlarında kayıt altında tutmaları gereklidir. Olası bir itiraz durumunda veya Yarış Komitesi’nden gelecek bir talep ile bu görüntüler incelemek amacıyla istenebilir.
Her bir ayakta, ilk yarış bittikten sonra 10 dakikalık aranın ardından ikinci yarış 10 dakikalık ısınma seansı ile başlayacaktır. İkinci yarışın grid dizilimi ilk yarış sonucunun ters sıralaması şeklinde olacaktır.

Yarış sırasında oyunun kendi ceza sistemi açık olacaktır. Ayrıca Yarış Komitesi diğer davranış ve sürüş hareketlerini değerlendirecek, gerekli durumlarda ceza verebilecektir. Cezaları ve puan durumlarını takvim içinde yer alan ilgili yarışın kurallarından görebilirsiniz.

Ödüller

  • TOSFED Dijital Pist Şampiyonu 10.000 TL
  • ikinci 6.000 TL
  • üçüncü 4.000 TL

para ödülünün sahibi olacak.


TOSFED Dijital Ralli Şampiyonası

TOSFED Dijital Ralli Şampiyonası (TDRŞ) kayıtları 30 Mayıs 2020 tarihinde açılıyor. PC ve Playstation platformları üzerinden eş zamanlı olarak WRC8 oyunuyla yapılacak şampiyona, ilk olarak elemelerle başlayacaktır.

Elemeler sonunda, PC grubundan en iyi 7 sürücü ve Playstation grubundan en iyi 7 sürücü olmak üzere toplam 14 sürücü, 7 ayaktan oluşacak TOSFED Dijital Ralli Şampiyonası'nda yarışmaya hak kazanacaktır. Elemelerde seçtikleri gün ve seansa gelen tüm sürücüler aynı etaplarda yarışacaklar ve toplam süreye göre genel listeye adlarını yazdıracaklar.

Bu şampiyonaya katılmak isteyenler, öncelikle http://dijital.tosfed.org.tr sitesine giderek sisteme kayıt olmalı, daha sonra da Dijital Lisans başvurusunda bulunmalıdır. Daha önce lisans işlemlerini tamamlamış olanlar, şampiyonaya doğrudan kayıt yaptırabilirler. Lisans onayını e-posta ile alan sürücüler sistem üzerinden eleme seanslarına kayıt yapmalıdır. Kayıt yapmayan sürücüler lisans işlemlerini tamamlamış dahi olsa, elemelerde yer alamayacaktır.

Kayıtlar 13 Haziran Cumartesi günü 18:00'da kapanacaktır. Lisans başvuruları ise 12 Haziran Cuma günü 18:00'e kadar tamamlanmış olmalıdır. Elemeler 15-19 Haziran tarihleri arasında yapılacak ve şampiyona Ekim ayına kadar devam edecektir.

Kayıt için https://dijital.tosfed.org.tr/tr/takvim/2020-tdrs/eleme-serisi sayfasını ziyaret ediniz.

WRC8 Deluxe Edition oyununu epicgames dağıtıcısından 11 Haziran 2020 tarihine kadar %30 indirimli temin edebilirsiniz. https://www.epicgames.com/store/tr/product/wrc-8/home

TOSFED Dijital Ralli Şampiyonasının yedi (7) ayaklı serisinde her ayakta bir şampiyona yarışı koşulacaktır. Yarışın son etabı power stage olarak kabul edilecek ve en iyi zaman üç (3) sürücüye sırasıyla 3,2 ve 1 puan yarış sonundaki puanına eklenecektir. Yarışın katsayısı puanlarla çarpılarak sezon puanına eklenecektir.

Ödüller

  • TOSFED Dijital Ralli Şampiyonu 10.000 TL
  • ikinci 6.000 TL
  • üçüncü 4.000 TL

para ödülünün sahibi olacak.


Diğer Etkinlikler

Türkiye Dijital Pist Şampiyonası ve Türkiye Dijital Ralli Şampiyonası haricinde, TOSFED veya organizatör kulüpleri tarafından farklı platform ve oyunlara yönelik ödüllü kupalar ve turnuvalar düzenlenecektir. TOSFED denetimi ve sportif katkısıyla düzenlenecek olan, dijital lisans sahibi tüm sporcuların katılabileceği bu turnuvaların detayları sitemizden duyurulacaktır.